Son Haberler

Ne Kadar Televizyon İzliyoruz?

Tv izlemek yararlı ama ne kadar televizyon izlemeliyiz, tv izlemenin çocuklara zararı var mı? Ne kadar televizyon izliyoruz?

Çocuklar ne kadar tv izlemeli

Herkesin izlediği gibi çocuklarda tv izleyebilir. Ancak bununda herşeyde olduğu gibi bir sınırı var. Çocuklar içinde tv izlemek yararlı olabilir ancak doğru zamanda ve yeteri kadar. Genel olarak aileler ne izlerse çocuklarda tv’de aynı şeyleri izliyorlar. Bu ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri. Çocuklara tüm programların izletilmesi hem psikolojik açıdan hemde öğretilmesi gereken genel bilgiler açısından zararlıdır. Yapılan araştırmalarda 14-16 yaşa kadar bir çocuğun günlük 2 saatten fazla tv izlemesi kişisel gelişim ve psikolojik açıdan zararlı olduğunu belirtmektedir.

Kimilerine göre hayatın ayrılmaz bir parçası, kimilerine göre aptal kutusu olan televizyon hayatımızın ne kadarını kaplıyor? Televizyonsuz bir hayat geçirmeyi düşünebiliyor musunuz? Ya televizyonlar olmasaydı ne yapardık diyor musunuz? Gelin istatistikleri gözden geçirerek televizyonun hayatımızdaki yerine dair çıkarımlarda bulunmaya çalışalım.

Televizyon Dünyaya 1900’lerin başında gelmiş olsa da, yaygın biçimde kullanılması 50’leri bulmuştur. Bunun pek çok sebebi vardır. Dünya savaşları, ekonomik sıkıntılar ve benzeri sorunlar nedeniyle televizyonun yaygınlaşmasının geciktiği söylenebilir. Ancak, 50’lerden sonra akıl almaz bir hızla yayıldığını ve teknolojisinin de aynı hızla geliştiğini söylemek doğru olacaktır. Renkli televizyon, uzaktan kumanda, uydu televizyonları, flat ekranlar, Projeksiyon televizyonlar derken, günümüzdeki 3 Boyutlu Ultra HD televizyonların hayatımıza katılması 60 yıl kadar sürmüştür ve teknoloji hızla gelişirken, toplumu kendine daha da bağlamaktadır. Özellikle çok kanallı dijital platformlarda herkese uygun bir içeriğin veriliyor olması ve televizyonların da artık akıllı fonksiyonlara sahip olup, internet yayınlarını alabiliyor olmasından dolayı, kullanıcıya ciddi bir meşkale olduğunu yadsımamak gerekir.

Yapılan araştırmalara göre dünyada günlük televizyon izleme oranı ortalama 3 saat olarak tespit edilmiştir. Ancak sanıldığı gibi televizyon izleme oranı sosyo-ekonomik olarak zayıf ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde daha fazladır. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde bu oran ortalama 4.5 saatken, Avrupa ortalaması 3.5 saattir. Ülkemizde ise bu sürenin 3 saate yakın olduğu tahmin edilmektedir. Oysa Çin’de bu rakam 2.5 saatin altında, Afganistan’da ise yok denecek kadar azdır. Benzeri şekilde Japonya ve Tailand nispeten televizyon izleme oranları yüksek ülkelerken, Malezya, Hindistan ve Pakistan’da rakamlar daha düşüktür.

Yani, televizyon izleme oranının gelişmişlikle doğrusal bir bağlantısının bulunmadığı söylemek bu rakamlara bakarak doğru olacaktır. Ancak, bu noktada hesaba katılması gereken bir unsur söz konusudur. Örneğin Afganistan’da sınırlı yayın yapan bir devlet televizyonu dışında kanal bulunmadığından bu ülkedeki oranlar belki de hesaba dahil edilmemelidir.  Ancak genel olarak oranlar incelendiğinde oldukça fazla televizyon izlediğimizi kabul etmek gerekir. Her yıl toplam 25 günümüzü televizyon izlemek için geçirdiğimiz sonucundan hareketle, ömrümüzün  yaklaşık %10’unu televizyon izleyerek geçirdiğimizi kabul etmemiz gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*