Son Haberler

Cari Açık Nedir?

Cari açık nedir? Nasıl oluşur, ülke ekonomisine etkileri nelerdir açıklayalım.Cari açık nedir

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, cari açık; açık ekonomilerde meydana gelen bir durumudur. Yani ithalat ve ihracat yapılıyor olması bunun meydana gelebilmesi için öncelikli koşuldur. Tabii günümüzde global ekonominin parçası olmayan ekonomi neredeyse yoktur. Her ne kadar Kuzey Kore kapalı ekonomi olduğunu iddia ediyor olsa da, ekonomisinin bütününün Çin tarafından ayakta tutulduğu da bilinmektedir. Dolayısıyla Kuzey Kore’nin dahi bir cari işlemler dengesi söz konusudur. Elbette finansal sistemin global ekonomiye entegre olması zorunluluğu yoktur, kaldı ki Kuzey Kore’de bir devlet bankası dışında finans sistemi enstrümanı da bulunmamaktadır.  Bilinen ve içerisinde yaşamaya devam ettiğimiz dünyada, dışarı ile finansal ve sınai olarak alışveriş halinde olmak kaçınılmazdır. Örneğin, daha yakın bir örnek İran’dır. İran batı dünyası tarafından ambargo altına alınmış olsa da, diğer ülkelerle yoğun bir alış veriş içerisinde olduğu gerçektir. Örneğin, Türkiye ile arasındaki ticari ilişkiler cari açık değil, cari fazla vermesine neden olur. Bunu daha iyi anlamak için cari işlemleri inceleyelim.

Bir ülkenin, herhangi bir ihtiyacı için diğer bir ülke ile arasında gerçekleşen alışverişin tanımı cari işlemdir. Mevcut dönem içerisinde yapılan alışveriş farkı ise cari işlem farkını ifade eder. Örneğin, Türkiye’nin, Çin’den sadece Iphone aldığını farz edelim. Yılda 1 milyar Dolarlık Iphone alışverişine karşılık Çin’e yalnızca 20 milyon dolarlık domates satıyorsak, kalan kısmı nakit olarak dolar cinsinden karşılamamız gereklidir. Bu durumda karşılayamadığımız kısma cari açık denecektir. Malumunuzdur ki, Türkiye’nin hemen her ülke ile arasındaki cari açık oldukça fazladır. Zira neredeyse hiçbir sektörde diğer ülkelerin ilerisinde performans gösterebilmemiz mümkün olmamaktadır. Bu durumda borçlanmamız veya sıcak parayı ülkemize sokmamız gerekmektedir. Sıcak para, Borsa kanalıyla veya doğrudan yatırım olarak gelebilirken, finans sistemi üzerinden de özel sektör borcu biçiminde ülkemize girebilmektedir. Her şekilde finansal çözümler günün kurtarıcısı olmakta ve uzun vadede reel sektör bakımından çözüm üretilmesi gereklidir.

Almanya ve Japonya, cari fazlanın en iyi örneklerini oluştururlar. Tüketimlerinin çok üzerinde ihracatları olan bu ülkelerin ekonomik sistemleri sarsılmazdır ve dünya ekonomisinin lokomotifleri olarak kabul edilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*